Anketlerde Evren ve Örneklem

30 Ocak 2019

Asarda olarak çeşitli kurum ve kuruluşlar için araştırmalar gerçekleştirmekteyiz. Bunlar bazen yüz yüze sahada bazen internet üzerinden bazen de telefon aracılığı ile olabiliyor.

2005 yılında kurulan Asarda kurulduğu günden bu yana ulusal ve uluslararası bir çok araştırmaya imza attı. Araştırmalarının temelinde her zaman bilimsel yöntemler ve istatistik oldu. Yaptığı her araştırmada halkın (seçmenin) sesi oldu.

Burada özellikle Asarda olarak internet üzerinden yaptığımız araştırmalara tarafımıza çokça yöneltilen "Anket sonuçlarını neden göremiyoruz" sorusuna cevap verecek şekilde değinmek istiyorum.

Bu soruya verilen cevabın doğru anlaşılabilmesi için öncelikle Evren ve Örneklem kelimesinin doğru anlaşılması gerekmektedir. Google ziyaret edip "örneklem" diye yazdığınız zaman da cevabını bulabileceğiniz bu kelimeyi kısaca özetleyecek olur isek. 

Evren; Ölçmek istediğimiz alanın tamamı. Fikrini, düşüncesini, görüşünü öğrenmek istediğimiz grup, il, ilçe gibi o grupta veya mekanda yaşayan insanların tamamını oluşturan bireylere "Evren"denir. Yaklaşan 31 Mart yerel seçimlerine doğru bu konuya siyasi bir araştırma olarak yaklaşacak olur ve Ankara'yı ele alırsak Evrenimiz Ankara'da yaşayan ve 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde oy kullanabilecek durumda olan bireylerin tamamıdır. Seçme yaşı 18 olduğundan Evrenimizdeki daralma netleşmekte ve 18 yaş üzerindeki Ankara'da ikamet eden ve Ankara seçmen kütüğüne kayıtlı bireylerin tamamı bizim evrenimizi oluşturmaktadır.

Örneklem; Örneklem ise Evrenimizi temsil edecek düzeyde ve sayıda kişilerdir. Ankara'da yapacağınız siyasi bir araştırmada Coğrafi olarak Ankara'yı temsil edecek ve bölgesel farklılıkları homojen bir hale getirecek örnekleme ulaşmalısınız. Araştırmalarda etkili olan Cinsiyet, yaş, öğrenim gibi temel demografik özellikleri de baz alarak yapacağınız çalışmada hata/sapma payınız düşük olacaktır. Bir konu hakkında kadınların düşüncesi farklı iken erkeklerin düşüncesi farklı olabilir. Bu durumda kadın erkek nüfusu eşit ise araştırmanızın örnekleminde cinsiyet dağılımını eşit yapmalısınız ki araştırmada yaptığınız bölgeyi temsil edebilesiniz.

Cinsiyet ve benzeri demografik etkenler örneklemdeki bu alt kırılımlardan sadece bir kaçıdır. 

Tarafımıza sıkça yöneltilen internet üzerinden yapılan araştırma sonuçlarını anlık görememe sebeplerine geldiğimizde o bölgeyi temsil edecek sayıda ve düzeyde örneklem yapısına ulaşılmasının beklenmesidir. 

Asarda olarak gerek internet üzerinden gerekse farklı araştırma tekniklerini kullanarak müşterilerimiz için çeşitli araştırmalar gerçekleştirmekteyiz ve bu araştırma sonuçlarını yayınlama hakkı sadece müşterilerimize aittir.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Türkiye genelinde Seçmen Ne Dedi için yaptığımız 31 Mart 2019 seçimlerine yönelik araştırma sonuçlarını yayınlama hakkı Seçmen Ne Dedi'ye ait olup anketlerimizin duyuru kısmında da belirtildiği gibi yeterli örneklem sayısına ulaşıldığı zaman sonuçlar Seçmen Ne Dedi web sitesi üzerinden yayınlanacaktır. 

Ersin Öztürk Sosyolog

GÜNDEM

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.